czwartek, 13 lutego 2014

Archetypy Dobrej i Złej Matki


Archetypowa postać opisana przez określenie „matka” to nie tylko ta, która symbolizuje życie czy narodziny, ale to osoba, która u każdego z nas może wzbudzać innego rodzaju skojarzenia. U jednych mogą mieć one pozytywny charakter, u innych negatywny, a u jeszcze innych ambiwalentne konotacje.

Nasze indywidualne doświadczanie matki w okresie dzieciństwa i dojrzewania odgrywa zasadniczą rolę w kształtowaniu obrazu samych siebie (naszej osobowości i charakteru), naszego odnoszenia się do innych oraz naszego wkraczania w rzeczywisty (zewnętrzny) świat.
Cechy mitologicznej Bogini Matki, w psychologii C. G. Junga są przedstawiane  w dwóch przeciwstawnych wymiarach - jako Dobra Matka i Zła Matka.
Archetyp Dobrej Matki (Bogini Matka, która tworzy nowe życie) odzwierciedla wszystko, co jest łagodne, co pielęgnuje i podtrzymuje, wspomaga wzrost i płodność. Jej działanie ma właściwości przeciwbólowe, niesie radość życia.
Podczas, gdy negatywny aspekt Złej Matki (Bogini Matka, która przynosi wszystkiemu śmierć) jest postrzegana jako źródło śmierci i bólu) kojarzy się z pożeraniem, uwodzeniem i trucizną. To rzeczywistość pełna niebezpieczeństw i niewygód, w wyniku której doświadczamy prymitywnych emocji, bólu i niejednoznaczności.

Oprac. Małgorzata Podniesińska, psycholog

PRYWATNA PRAKTYKA PSYCHOLOGICZNA