niedziela, 29 października 2017

Zapisane w pamięci (córki narcystycznej matki)

Psychoterapeutka, z którą kiedyś pracowałam stwierdziła, że ja nigdy nie miałam matki (wspomina jedna z moich pacjentek),  a jedynie nienawistną i rywalizującą siostrę (jak Balladyna i Alina w dziele Juliusza Słowackiego „Balladyna”).

Moja narcystyczna matka, jak metaforyczna siostra Balladyna,  była  osobą fałszywą i nieszczerą, która zawsze dążyła do realizacji własnych, osobistych celów i niewiele obchodziłam ją jako córka.

Jednak taki obrót spraw wcale nie wykluczał faktu, że jednocześnie oczekiwała nieustannego zainteresowania czy wsparcia z mojej strony.

TOŻSAMOŚĆ zbudowana na KONFLIKCIE i NIECHĘCI

Światowej sławy psychiatra i wybitny psychoterapeuta uważa, że obraz siebie tworzymy w znacznym stopniu z odbicia uznania, jakie postrzegamy w oczach ważnych dla nas postaci.
Ponadto, mówi się, że wspomnienia budują naszą tożsamość…

A co z tożsamością dzieci, których matki budują ją na konflikcie i niechęci?

Tego typu wzorzec najczęściej dominuje w relacji dziecka z narcystyczną matką.

To wielki błąd i wcześniej, czy później dadzą znać o sobie negatywne skutki takich działań.

WIĘCEJ o tego typu relacji i i jej destrukcyjnych konsekwencjach

Zapraszam do lektury!

Małgorzata Podniesińska

sobota, 28 października 2017

CIERPISZ, choć nie jesteś niczemu winny...

Twoje dzieciństwo i dorastanie odbywało się wśród osób nadmiernie krytycznych, wiecznie oceniających, pozbawionych empatii i nie przejawiających na co dzień ciepłych uczuć, łagodnych zachowań czy pozytywnych emocji wobec twojej osoby?
Stając się człowiekiem dorosłym musisz zmagać się z wieloma problemami – zarówno natury psychologicznej, jak i psychicznej.

Wśród nich mogą pojawić się między innymi, obniżone poczucie własnej wartości (a nawet jej brak!), nieśmiałość, nadmierny lęk ( w tym lęk przed oceną innych), uczucie wewnętrznej pustki i odrzucenia, duża wrażliwość na krytykę ze strony innych czy brak umiejętności radzenia sobie z silnymi emocjami (szybkie wchodzenie w wysokie emocje nawet z mało istotnych powodów).

Ponadto często masz wrażenie poczucia winy i przekonanie, że nie jesteś „wystarczająco dobry”.

Jeśli dostrzegasz u siebie podobne objawy i zauważasz, że coraz trudniej jest ci poradzić sobie  samemu, to zawsze warto skonsultować się ze specjalistą  zanim całkowicie wymkną się one spod twojej kontroli i emocjonalny ból i cierpienie stanie się nie do zniesienia.

Małgorzata Podniesińska
spec. psychologii klinicznej
nanylekarz.pl/malgorzata-podniesinska/psycholog-diagnostyk-terapeuta/wroclaw